Responsive (mobil tasarım) duyarlı tasarım anlamına gelmektedir. Web siteye Tablet, telefon gibi akıllı cihazlarla girildiğinde web sitesi kendini cihaza göre ayarlar ve sitenin ekrana tam olarak oturmasına olanak sağlar. Bu tarz web sayfaları 3 farklı şekilde çalışır. Telefon, tablet ve bilgisayarlara göre ayarlanan bu tasarımlar, sitenin kötü görünümlerden uzaklaştırır, sitenin sağa sola patlaması ve istenmeyen durumların olmamasını sağlar.

slider-responsive-web-site

Mobil desteği olmayan web sitelerine girildiğinde yazıları veya resimleri okumak, görmek için elimizle zoom yapıp yakınlaştırmamız gerekmektedir. Mobil desteği olan web sayfaları daha kolay kullanımlı yapılardır. Sitede bulunan içerikler, görsel öğeler aşağı doğru dökülür ve kullanıcı kolay bir şekilde web sayfasını cihazından kullanmış olur. Mobil destekli sitelerde menü’ye ulaşım ve görsel bakımdan daha yüksek seviyelerde olan tasarımlar ziyaretçilere daha şık ve kolay gelmektedir.

 

Google Önem Veriyor!

 

Arama motoru lideri Google ise; Responsive yani mobil desteği olan web sayfalarına önem vermektedir. Bunun en büyük nedenlerinden bir tanesi teknolojinin getirisi olan akıllı cihazların kullanım oranının yüksek seviyelerde olması, bir diğer nedeni ise mobil destekli sitelerde kod hatalarının daha düşük olmasıdır. Yeni web standartları ile kodlanan mobil web siteleri arama motorları tarafından doğal arama sonuçlarında üst sayfalarda listelenmektedir.

Nitekim Google; son zamanlarda yaptığı algoritma güncellemeleri ile mobil desteği olan web sayfalarına daha fazla değer verdiğini ve bunu desteklediğini belirtti.

Sinerji Web Tasarım olarak yaptığımız çalışmaların tümü mobil desteklidir. Responsive web tasarım’lar ile sizlere hizmet sunmaya devam ediyoruz. Sinerji olarak son teknoloji ürünleri sizlere sunmaktayız.